Askerlik Terhis Belgesi Sorgulama

Askerlik Terhis Belgesi Sorgulama

KURUMLAR

7171 kez incelendi.

Askerlik Terhis Belgesi

Türkiye’de yaşayan erkeklerin çoğu internetten askerlik terhis belgesi sorgulaması yapılıp yapılmadığını merak etmektedir.

Askerlik:Türkiye’de yada yurtdışında yaşayan türkiye vatandaşı olan her erkek çocuğunun yapması gereken temel güvenlik , milli savunma ,milli saldırı (taaruz) eğitimlerinin verildiği ve yapılması zorunlu olan eğitime askerlik denmektedir. Bu eğitim tüm erkeklere zorunlu olduğu için askerlik eğitiminin bittiğini gösteren belgeye Askerlik Terhis Belgesi denmektedir.

Askere gitmeyen erkeklerin askerlik ile ilgili ilişkilerini gösteren belgeye ise Askerlik Durum Belgesi denmektedir.

Askerlik Terhis Belgesinin Örneği İçin Alt Kısımdaki Resmin Üstüne Tıklayınızz.

askerlikterhisbelgesi

 

Askerlik Terhis Belgesi (Durum Belgesi) Ne İşe Yarar?

 

Askerlik terhis belgesi veya askerlik durum belgesi ne işe yarar sorusunun en iyi cevabı işe girişte resmi veya özel hangi kurum olursa olsun erkeklerden askerlik terhis belgesi yada durum belgesini istemektedirler. Özel kurumların iş başvurusunda bulunanlar arasında öncelikleri askerlik terhis belgesini almış olanlardır. Resmi dairelerde askerlik görevini yerine getirmiş olması şartı aranmaz , askerlik durum belgelerini getirmeleride kamu dairesinde göreve başlamasına yetmektedir.

Askerlik Terhis Belgesi Sorgulama

Askerlik terhis belgesi sorgulama işlemini basit ve kolay bir şekilde internetten yapmak istemekteyiz. Ancak günümüz şartlarında askerlik terhis belgesini internetten sorgulamamız mümkün değildir. E devlet sisteminin her geçen gün geliştirildiğini düşünürsek ilerleyen günlerde askerlik terhis belgesi sorgulama işleminin e devlet sistemine entegre edileceğinden hiç bir şüphemiz bulunmamaktadır. E devlet sistemi üzerinden askerlikle ilgili ASAL (Asker Alma Daire Başkanlığı)’ın verdiği belli başlı hizmetler:

 • ASAL Adres Bilgileri Teyidi ve Güncellenmesi
 • ASAL Son Yoklama Bilgi Formu
 • ASAL Celp Dönem Tercihi
 • Sevk Edilecek Eğitim Merkezi

E devlet şifresi ile e devlet sistemine giriş yaparak asker alma daire başkanlığının vermiş olduğu bu hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

 

Etiketler: , , , ,

Bu yazı için 5 yorum yapıldı:

 1. dogan dündar diyor ki:

  teristarihii ögrenmek istiyoom

 2. emre olgun diyor ki:

  terhis tarihimi öğrenmek istiyorum

 3. alper bostan diyor ki:

  Alper bostan ne zaman, tezkere alıyor.

 4. hüseyin düzenli diyor ki:

  teristarihii ögrenmek istiyoom

 5. hüseyin düzenli diyor ki:

  askerlik başlama ve bitiş tarihlerini istiyorum

Yorum Yaz

Önceki yazıyı okuyun:
sgk-dogum-izni
SGK Doğum İzni

Anne olmak bütün bayanların en temel hakları içinde yer alırken, çalışma kanunları çalışan bayanların bu hakkını tanıyarak, onlara destek olmuştur....

Kapat