E Devlet Girişi

E Devlet Girişi

E DEVLET

10414 kez incelendi.

Artık sizlerinde bildiği gibi internet ortamının sürekli gelişmesiyle beraber bizlere daha çok faydası olup devlet işlemlerimizide kolay bir şekilde halletmemizi sağlamıştır. Artık bu işlemlere girebilmeniz oldukça hızlı ve kolay bir şekilde devlet sistemlerinden biri olarak yer alam E devlet girişi sayesinde, internete girişinizi gerçekleştirip TC numaranızdaki gerekli bilgileride girdikten sonra sistemden yararlanabilmeniz mümkün olacaktır

Bu güne kadar devlet tarafından biz vatandaşlara sunduğu en önemli işlemlerden biri olan bu sistem herkes taranfından beğeniyle karşılanmıştır. Artık sizlerinde bildiği gibi günden güne ileriye giden internet sistemi ile devletde yararlanmak istemiş bu sistemi halkın hizmetine sunmaya başlamıştır. Ve muhakkak ki en önemli işlemler arasında şuanda yer almaktadır.

 1. E Devlet Şifresi İle
 2. Mobil İmza İle
 3. Elektronik İmza İle
 4. TC Kimlik Kartı İle

 

 

E-Devlet Şifresi Alma

E-Devlet girişi yapabilmek için gerekli e-şifre’nizi merkez PTT Şubelerinden alabilirsiniz. E Devlet Şifre‘nizi  alabilmeniz için üzerinde tc kimlik numarası bulunan kimliğiniz ile birlikte merkez PTT şubesine başvurmanız gerekmektedir. Tc kimlik numarası bulunan kimlik ile alınmasındaki en önemli sebeb başkasının sizin adınıza e devlet şifresi almasının önüne geçilmek istenmesidir.

E-Devlet Şifresi Ücreti

E-Devlet şifresi almak için ptt’lerde şifre için 2TL ücret verilmektedir.

E-Devlet Şifrenizi unutuysanız

E-Devlet Şifrenizi unutmanız yada kaybetmeniz durumunda internet üzerinden herhangi bir yeniden isteme veya sıfırlama işlemi yapılmamaktadır. Tekrar e-şifre almak için PTT şubesine başvurmanız gerekiyor. E-Devlet şifrenizi kaybederseniz 10TL ödemeniz gerekiyor.

 

mobilimzaMobil İmza alma

Artık neredeyse tüm vatandaşlarımızın akıllı telefonunu olduğunu ele alırsak artık akıllı telefonunuz sayesinde mobil imza sayesinde bir çok işleminizi telefonunuz ile yapabilceksiniz. Sadece yapmanız gereken kullandığınız GSM operötöründen herhengi birine giderek kartınızı bu sisteme uygun hala getirmek olacaktır. Turkcell ve Avea hatlarınızda biri var ise hattınızı uyumlu hale getirip işleminizi tamamlayabilmeniz mümkün olacaktır.

Günden güne insanlara daha iyi bir hizmet vermeye çalışan e-devlet sistemi bu işleminizide ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bizle ilgili olmaksızın GSM operatörleri sizlerden belirli bir miktar ücret talep ederler. Bağlı bulunduğunuz operatörden bu ücretin ne kadar olduğunu öğrenmek mümkündür.

Eğer Turkcelli iseniz aşağıda numarayı arayıp bilgi alabilirsiniz.

444 0 532 – Turkcell Müşteri Hizmetleri

Eğer avealı iseniz aşağıdaki numarayı arayıp bilgi alabilirsiniz.

444 1 500 – Avea Müşteri Hizmetleri

 

elektronik imzaElektronik İmza Nedir?
Sisteme yeni yeni girişini gerçekleştiren elektronik imza sistemi bir belgeye imza atıldığında bunu elektronik ortamda bulabilen imzanın kime ait olduğuınu tespit eden bir sitem olmaktadır. Yani bu sistem yeni kanunlara göre normal atılan ıslak imza ile eşit bir şekilde sayılmaktadır. Bu sistem artık günümüzdede kulanımı her geçen gün artıyor ve artmaya devam etmektedir.

Elektronik İmza Sertifikasını Nerelerden Alabilirim?
Yeni gelişen ve herkes tarafından kullanılmaya baişlayan bu sistemi Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılar tarafından alabilmeniz mümkün olacaktır. Yeni gelişen bu sisteme artık http://www.tk.gov.tr/eimza/eshs.htm adresine giriş yaparak ulabilmeniz basit olacaktır.

Elektronik İmzayı Nasıl Kullanabilirim?
İlk olarak bu uygulamayı kullanabilmeniz için kart sürücü yazılımını kurmanız gerekecektir. Fakat bu yazılım elektronik imza sistemi ile beraber gönderilen CD veya diğer medyalar sayesinde  içerisinde bulunması mümkün olacaktır. Ama bu drum e-imzayı aldığınız yerin internet sistesindede gerçekleşmiş olabilir. Seltifikanızın kullanıma hazır olup olmadığını anlayabilmeniz için  bilgisayarınıza kurulan program ile elektronik sertifikanıza giriş gerçekleştirebiliyorsanız işleminiz tamamlanmış olacaktır.

 

elektronik-kimlik-tc-kimlik-kartiTC kimlik Kartı ile E-Devlet Girişi

Artık yeni yeni sistemin yaygınlaşmasıyla beraber pilot bölge bolu bölgesi olarak gösterilmektedir. TC kimlik kartı sayesinde bir çok işleminizi gerçekleştirebildiğiniz gbi bu işleminizide gerçekleşitrebilceksiniz. nufus cüzdanınız yerine artık TC kimlik kartınızı kullanmanız mümkün olacaktır..

Fakat eğer TC kartınızla e-devlet girişinizi tamamlamak istiyorsanız bazı proglamları bilgisayarınıza yüklemeniz gerekmektedir. Bunlarla ilgili daha deyaylı bir şekilde öğrenebilmek için turkiye.gov.tr adresine girişinizi gerçekleştirip görebilmeniz mümkün olacaktır.

 

Etiketler: , ,

Bu yazı için 6 yorum yapıldı:

 1. murat kızıltoprak dedi ki:

  sgk sorgulama

 2. nejat cener dedi ki:

  23.mart 2013 tarihinde aldığım maaşımdan 127.05 tl.kesinti yapılmış neden yapıldığını sorgulama ekranından öğrenemiyorum.maaş sorgulamam çıkıyorda,neden kesinti sorgulamam çıkmıyor.

 3. aziz çelik dedi ki:

  devlet ve hükümet acılım için doğru yoldadır

 4. gülten yıldız dedi ki:

  mart ve nisan ayına ait 2013 ayına ait 2 aydır maşım’dan 50 lira kesinti yapılıyor hangi sebebe dayanarak kesinti yapılıyor ne hakları var hak geri alınmaz geri verilir.

 5. ali osmana dedi ki:

  e devlete giremiyorum

 6. ali osman dedi ki:

  isim yanlışlığı düzeltme

Yorum Yaz