E Devlet Girişi

E Devlet Girişi

E DEVLET

5253 kez incelendi.

Bilgisayarlı sistemlerin kurumsal yapıları programlandırma çalışmaları, en başta devlet kurumları olmak üzere, insanların bilgi alımını kolaylaştıracak bütün sistemlerde kullanılmaya başlanmıştır. Devlet ekranı internetten ulaşımı mümkün kılarken, vatandaşların bu sisteme girmesini ve kolayca bilgi almasını sağlayan E devlet girişi şifresi uygulaması hayata geçirilirken, internet aracılığı ile TC vatandaşı olan herkes, bu bilgi gelişiminden yararlanmaya başlamıştır.

Devletin kurumsal yapılanmalarında şeffaflığı da sağlayan olumlu bir çalışma olup, halka açık bir platform oluşmasına bu uygulamanın katkısı büyük olmuştur. Çağın iletişim aracı olan ve basit bir bağlantı ve bilgisayar gerektiren internet sistemi, bu ve buna benzer bilgi alımı konusunda tüm insanların ilk tercihi olmuş ve bilgi alma işini en hızlı boyuta taşımıştır

 1. E Devlet Şifresi İle
 2. Mobil İmza İle
 3. Elektronik İmza İle
 4. TC Kimlik Kartı İle

 

 

E-Devlet Şifresi Alma

E-Devlet girişi yapabilmek için gerekli e-şifre’nizi merkez PTT Şubelerinden alabilirsiniz. E Devlet Şifre‘nizi  alabilmeniz için üzerinde tc kimlik numarası bulunan kimliğiniz ile birlikte merkez PTT şubesine başvurmanız gerekmektedir. Tc kimlik numarası bulunan kimlik ile alınmasındaki en önemli sebeb başkasının sizin adınıza e devlet şifresi almasının önüne geçilmek istenmesidir.

E-Devlet Şifresi Ücreti

E-Devlet şifresi almak için ptt’lerde şifre için 2TL ücret verilmektedir.

E-Devlet Şifrenizi unutuysanız

E-Devlet Şifrenizi unutmanız yada kaybetmeniz durumunda internet üzerinden herhangi bir yeniden isteme veya sıfırlama işlemi yapılmamaktadır. Tekrar e-şifre almak için PTT şubesine başvurmanız gerekiyor. E-Devlet şifrenizi kaybederseniz 10TL ödemeniz gerekiyor.

 

mobilimzaMobil İmza alma

Mobil imza kullanarak E-devlet kapısından giriş yapabilmek için mobil imza hizmeti veren GSM firmalarından Mobil imza özelliğini aktif hale getirmemiz gerekiyor.  E-Devlet kapısına mobil imza girişi yapmak için gerekli mobil imza hizmetini Turkcell ve Avea hattınız var ise alabiliyorsunuz. Turkcell ve Avea hattınız var ise öncelikle ilgili firmalara mobil imza talebinizi iletmeniz gerekiyor.

E-Devlet Kapısı mobil imza ile giriş işlemi için herhangi bir ekstra ücret alınmamaktadır. Fakat GSM firmalarının mobil imza kullanımı için ücret talepleri olmaktadır. Turkcell ve Avea firmasında bu tutarları öğrenebilirsiniz.

Turkcell Hattınız için mobil imza hakkında bilgi almak ve başvuru için:

444 0 532 – Turkcell Müşteri Hizmetleri

Avea Hattınız için mobil imza hakkında bilgi almak ve başvuru için:

444 1 500 – Avea Müşteri Hizmetleri

 

elektronik imzaElektronik İmza Nedir?
Elektronik imza (e-imza), elektronik ortamda bulunan bir belgeye eklenerek imzalayanın kim olduğunu belirlemeye yarayan veridir. 5070 Sayılı Kanun uyarınca e-imza, ıslak imza ile eşdeğerdedir. e-imza sertifikası dağıtmaya yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından dağıtılan sertifikalar kullanılarak imzalama işlemi yapılır.

Elektronik İmza Sertifikasını Nerelerden Alabilirim?
Elektronik imza, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylı Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılar tarafından sunulmaktadır. Bu firmaların listesi ve diğer bilgilere http://www.tk.gov.tr/eimza/eshs.htm adresinden ulaşabilirsiniz.

Elektronik İmzayı Nasıl Kullanabilirim?
Elektronik imzanızı çalıştırabilmeniz için öncelikle kart sürücü yazılımını kurmanız gerekmektedir. Bu yazılım elektronik imza ile beraber gönderilen CD veya diğer medyalar içerisinde bulunabilir veya e-imzanızı aldığınız firmanın internet sitesinden edinilebilir. Bilgisayarınıza kurulan program ile elektronik sertifikanıza giriş gerçekleştirebiliyorsanız sertifikanız kullanıma hazırdır.

 

elektronik-kimlik-tc-kimlik-kartiTC kimlik Kartı ile E-Devlet Girişi

TC Kimlik kartı, yeni çıkıcak bir uygulama olup, pilot bölge ölarak Bolu ilimizde uygulanmaktadır. E-Kimlik olarakta bilinen yeni TC Kimlik kartı ile bir çok işlemi yapabileceksiniz. TC Kimlik kartı nufüs cüzdanı yerine kullanılıcaktır.

TC Kimlik Kartınız ile E-Devlet girişi yapabilmeniz için birtakım programların bilgisayarına yüklenmesi gerekiyor. Bu konudaki ayrıntılı bilgiyi turkiye.gov.tr adresinden alabilirsiniz.

 

Etiketler: , , , , , ,

Bu yazı için 4 yorum yapıldı:

 1. murat kızıltoprak diyor ki:

  sgk sorgulama

 2. nejat cener diyor ki:

  23.mart 2013 tarihinde aldığım maaşımdan 127.05 tl.kesinti yapılmış neden yapıldığını sorgulama ekranından öğrenemiyorum.maaş sorgulamam çıkıyorda,neden kesinti sorgulamam çıkmıyor.

 3. aziz çelik diyor ki:

  devlet ve hükümet acılım için doğru yoldadır

 4. gülten yıldız diyor ki:

  mart ve nisan ayına ait 2013 ayına ait 2 aydır maşım’dan 50 lira kesinti yapılıyor hangi sebebe dayanarak kesinti yapılıyor ne hakları var hak geri alınmaz geri verilir.

Yorum Yaz

Önceki yazıyı okuyun:
e-kimlik-karti-ile-e-devlet-giris-girisi
E-Kimlik Kartı

Türkiye Cumhuriyeti devleti artık yeni bir kart sistemine geçiyor. T.C Kimlik kartı ya da E- Kimlik kartı birçok özellerini de...

Kapat