E devlet şifre değiştirme

E devlet şifre değiştirme

E DEVLET

3323 kez incelendi.

Bildiğimiz gibi e-devlet uygulamasına birçok giriş yöntemi bulunmakta. Bu yöntemlerden bir tanesi ise e-devlet şifresi yöntemi. E-devlet şifresi ve T.C. Kimlik numarası ile turkiye.gov.tr’ye girilebilmektedir. Bu yöntemle birçok devlet uygulamasına anında giriş yapıp sorgulama yapabiliyoruz. E-Devlet şifresi herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında alınabiliyor.

 

Peki e-devlet şifresiniz kaybolursa, unutursanız ya da değiştirmek isterseniz nasıl olacak?

 

Birçok hizmeti sorgulatmanıza yarayan e-devlet şifrenizi biliyor fakat değiştirmek istiyorsanız bu sorunun çözümü çok kolay. E devlet şifre değiştirme için öncelikle turkiye.gov.tr’ye girip şifrenizle birlikte giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra sitenin en üst bölümünde linkler olacaktır. Bu linklerden “Benim Sayfam” yazana tıklayın. Tıkladıktan sonra karşınıza gelen ekrandan “Kişisel Bilgi ve Ayarlarım” yazan yere tıklayın. Açıklan ekrandan “Ayarlarım ve Şifre İşlemlerim” bölümüne tıklayın. Son olarak ise açılan ekranda “Şifre Değiştir” butonuna tıklayın. Bu sayede e devlet şifre değiştirme ekranına gelmiş olacaksınız. Bu bölümde eski şifrenizi ve yeni şifrenizi (2 kere) yazıp “Kaydet” butonuna basmanız gerekiyor. Artık şifreniz değiştirilmiştir.

Eğer e-devlet şifrenizi kaybettiyseniz, unuttuysanız e devlet şifre değiştirmek internet ortamından yapılamamaktadır. Bu durumda yapmanız gereken şey bir PTT şubesine giderek durumu bildirmeniz olacaktır. PTT şubesi size 4 TL karşılığında e-devlet şifrenizi verecektir. Böylelikle e devlet şifre değiştirme işlemi tamamlanmış olacak. Bu şifreyle artık her istediğiniz e-devlet uygulamasına giriş yapıp sorgulama yapabilirsiniz.

Etiketler: , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. rifat diyor ki:

    şifre değiştir

Yorum Yaz

Önceki yazıyı okuyun:
askerlikterhisbelgesisorgulama
Askerlik Terhis Belgesi Sorgulama

Askerlik Terhis Belgesi Türkiye'de yaşayan erkeklerin çoğu internetten askerlik terhis belgesi sorgulaması yapılıp yapılmadığını merak etmektedir. Askerlik:Türkiye'de yada yurtdışında yaşayan...

Kapat