E Devlet Şifresi

E Devlet Şifresi

E DEVLET, MANSET

3883 kez incelendi.

E-Devlet sistemi her ne kadar vatandaşların, kurumların ve şirketlerin işleyişini kolaylaştırsa da sistemi kullanabilmek için bir e devlet şifresi edinilmesi gerekmektedir. Tabii ki şifre güvenliği, özellikle tüm bu işlemlerin gizlilik esası açısından olmazsa olmazdır. Çünkü bu sistem kişiye özel uygulamalar içermektedir. Ancak her ne kadar şifre almak gerekli bir durum olsa da vatandaşların şifre edinme işlemleri oldukça zor olmaktadır.

 

E DEVLET ŞİFRESİ NERDEN ALINIR?

 

E-Devlet şifresi edinmek isteyen vatandaşların herhangi bir PTT şubesine şifre başvurusu yapmaları gerekmektedir. Şifre için PTT şubesine nüfus cüzdanı ile başvuru yapılırken, oldukça düşük miktarda bir ücret ödenmesi gerekmektedir. Sonrasında çok kısa bir süre
içinde daha öncesinden hazırlanmış, kapalı zarflar içindeki şifre kodlarından bir tanesi başvuru sahibinin kimlik numarasına tanımlananmaktadır. Zarfın içindeki şifre ve kimlik numarası ile birlikte e-devlet sistemine giriş yapılabilmeltedir. Sisteme giriş yapan kullanıcılar kendilerine tanımlanan şifreleri değiştirme imkanına sahip olmaktadırlar. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, şifrenin unutulmaması gerektiğidir. Zira şifre unutulursa, kişi tekrar şifre alabilmek için yeniden bir PTT şubesine giderek, aynı ücreti tekrar ödemek mecburiyetindedir.

 

E-Devlet sisteminde kullanıcıların en çok sıkıntı duydukları konuların başında şüphesiz ki şifre işlemleri gelmektedir. Sistemi kullanan birçok vatandaş, şifrelerini kayıt altında tutarak, doğruluğundan emin olsalar dahi, sistem sık sık hatalı şifre uyarısı vererek kullanışsız bir sistem izlenimi vermektedir. Zira kullanıcı şifrelerinin unutulma ya da kabul edilmeme durumu ile sık sık karşılaşılmakta ve sonucunda kullanıcılaryeniden PTT şubesine uğrayarak, tekrar ücret ödeyerek yeni e-şifre edinmek zorunda kalmaktadırlar.
E DEVLET ŞİFRESİ NE KADAR?
Bu sistemi kullanan kişilerin en çok özen göstermeleri gereken durumların başında kullanıcı şifrelerinin doğruluğu gelmektedir. Kullanıcıların kendilerine özgü şifre oluşturmaları, şifreyi unutmalarına karşı bir önlem olacaktır. En önemli ve sıkıntılı durumlardan biri de yeni bir şifre alınırken 2 TL ödeme yapıldığı halde, şifre unutulduğu ya da kaybedildiği zaman her yeni şifre için 4 TL ödenmesi gerekliliğidir.

Etiketler: , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. murat güzel diyor ki:

    şifrem açmiyor deyiştirmisiniz

Yorum Yaz

Önceki yazıyı okuyun:
bag-kur-bagkur
BAĞ-KUR

Her ne olursa olsun, her insanın insan haklarında da açıkça belirtildiği gibi, sosyal güvenlik hizmetlerinden faydalanması gerekmektedir. Sosyal güvenlik, insanların...

Kapat