E DEVLET

E DEVLET

E DEVLET, SORGULAMALAR

3135 kez incelendi.

Yakın zamanda kullanıma sunulan e-devlet sistemi, vatandaşların bürokratik işlemleri rahat bir şekilde gerçekleştirebilmeleri için oldukça kullanışlı bir sistem olarak göze çarpmaktadır. E-Devlet vatandaşların işlerini kolayca halletmesini sağlamasının yanında, herhangi bir durumda yapılması gereken bürokratik işlemleri de vatandaşlara anlatmaktadır. [reklam]Vatandaşların akıllarına takılan hemen hemen tüm sorulara cevap veren bu sistem, 3 ana başlık altında kategorilenmiş seçenekler sunmaktadır. Bu ana başlıklar; vatandaş, devlet ve iş olarak ayrılmıştır. Vatandaş başlığı altında, kişiler kendilerini birebir ilgilendiren durumları bulurken, devlet başlığı altında genel olarak devletin kurumları ve bir takım mevzuatlar sunulmaktadır. İş başlığı ise, genel itibariyle ticari durumları kapsamaktadır.

 

 

Edevlet sistemi gün geçtikçe bünyesine yeni hizmetler ekleyerek, vatandaşların işlerini daha da kolaylaştırmaya devam ediyor. Ancak elbette e-devlet sisteminin çok fazla tanındığı ve kullanıldığı söylenemez. Tabii ki bunun en büyük nedeni e-devlet sisteminin, yeterince ön plana çıkartılmaması, yeterli tanıtımlarının yapılmaması ve tabii ki giriş için PTT şubelerinden şifre alınması zorunluluğu gelmektedir.

 

 

E Devlet

 

 

E-devlet sistemine girebilmek için herhangi bir PTT şubesine nüfus cüzdanınız ile giderek başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru sırasında az bir miktar ücret ödendikten sonra, adınıza tanımlanan bir şifre kapalı bir zarfın içerisinde teslim edilir. Sisteme ilk girişde vatandaşlık numarası ve verilen bu şifre kullanılarak giriş yapılabilmektedir.. Ancak sonrasında şifreyi değiştirme imkanı sunulmaktadır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, şifrenin unutulmaması gerektiğidir. Zira şifre unutulursa, kişi tekrar şifre alabilmek için yeniden bir PTT şubesine giderek, aynı ücreti tekrar ödemek mecburiyetindedir.

 

 

Sistemin en büyük sıkıntısının ve vatandaşlarının en çok tepki verdiği konuların başında şüphesiz, kullanıcı şifrelerinin unutulma ya da kabul edilmeme durumu ve sistemin bu kadar bürokratik işlemi barındırmasına karşın sık sık hata vermesi gelmektedir. Sistemi kullanan birçok vatandaş, şifrelerini kayıt altında tutarak, doğruluğundan emin olsalar dahi, sistem sık sık hatalı şifre uyarısı vererek kullanışsız bir sistem izlenimi vermektedir. Ayrıca sistemin sıklıkla hata vermesi, geçici yanıt vermeme durumu ve bazı kullanıcıların bilgisayarlarına virüs bulaştırması gibi durumlar da henüz bu sistemin önünde çok yol olduğunu gösteriyor.

 

 

Her ne olursa olsun gelişen dünya ile birlikte, devletin bürokrasiden vatandaşlarını kurtarmak için böyle bir adım atması oldukça önemli. Mutlaka eksikleri olan bu sistemin zamanla daha da geliştirilmesi ve hatalarından arındırılıp, yeni hizmetler sunması, busistemi vatandaşların daha sık kullandığı bir sistem haline getirecektir.

 

E DEVLET GİRİŞ İÇİN TIKLAYINIZ.

 

Etiketler: , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. necmettin diyor ki:

    e devlet sitemiz hayırlı uğurlu olsun

Yorum Yaz

Önceki yazıyı okuyun:
ssk
SSK

SSK, Sosyal Sigortalar Kurumu'nun kısaltmasıdır. Sosyal Sigortalar Kurumu, 2006 yılına kadar geçerli olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlı olan...

Kapat