Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Borç Sorgulama

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Borç Sorgulama

EGITIM, SORGULAMALAR

2845 kez incelendi.

Özellikle maddi durumu iyi olmayan üniversite öğrencilerimizin yüksek öğrenimlerinde ihtiyaç duydukları maddi ihtiyacın bir kısmını karşılamak için başvuru yaptıkları Kredi Yurtlar Kurumu tarafından karşılanan bir çeşit kredi sistemidir.Bu kredi sisteminde üniversite öğrencilerine sunulan iki çeşit kredi vardır. Bunlardan birincisi; Öğrenim Kredisi bir diğeri ise Katkı Payı Kredisidir. Öğrenim Kredisi Kredi Yurtlar Kurumu tarafından öğrencilere aylık olarak tahsil edilen bir borç sistemidir.

Öğrenciler mezun olduklarından en geç 2 yıl sonra ödemeye başlamak kaydıyla bu borçlarını öderler. Katkı Payı Kredisi ise öğrencilerin üniversite harçlarının Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından karşılanmasıyla verilen bir kredi çeşididir. Her iki borçlanma türü de günün beyaz eşya enflasyonuna göre indekslendiğinden Kredi Yurtlar Kurumu Borç Sorgulama işlemini borca yükümlüler sık sık yapmalıdırlar.

 

Kyk Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

 

Kredi Yurtlar Kurumu yurtiçinde  üniversitede okuyan t.c vatandaşı öğrencilere kredi ve yurt sağlayan kurumdur. KYK’ya başvuran tüm t.c vatandaşı öğrenciler bu hizmetten yararlanabilir. Kredi Yurtlar Kurumu öğrencilere kredi ve burs adı altında iki seçenekle ücret ödemektedir. Burs alan öğrenciler KYK’nın verdiği parayı geri ödemek zorunda değilken öğrenim ve katkı kredisi alan öğrenciler ise bu parayı üniversite bittikten sonra geri ödemeye başlar. Kredi alan öğrenci burs alamazken aynı şekilde burs alan öğrenci de kredi isteğinde KYK’ya başvuramaz.

 

 

Kredi Yurtlar Kurumuna ödemeniz gereken ücreti KYK borç sorgulama sistemi sayesinde öğrenebilirsiniz.
Alt taraftaki resime tıklayınca açılan sayfada tc kimlik numarası ve güvenlik kodunu girdiğinizde ödemeniz gereken tutarı ve geçmiş ödemelerinizin dökümünü görebilirsiniz..

 

kyk-borc-sorgulama

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz

Önceki yazıyı okuyun:
sabıka kaydı sorgulama
Sabıka Kaydı Sorgulama

Sabıka kaydı, genelde iş başvurularında özel veya resmi kurumlardan prosedür icabı istenmektedir.Daha önce bizzat Adliye binasında bir dilekçeyle ve de...

Kapat