Sabıka Kaydı Sorgulama

Sabıka Kaydı Sorgulama

MANSET, SORGULAMALAR

2707 kez incelendi.

Sabıka kaydı, genelde iş başvurularında özel veya resmi kurumlardan prosedür icabı istenmektedir.Daha önce bizzat Adliye binasında bir dilekçeyle ve de üstelik harç ödeyerek alabildiğimiz bu belgeyi şimdi kaymakamlıklarda veya Bilgisayardan internetten E-DEVLET kapısı portalından ücretsiz temin edilebiliyor. Böylece hem kırtasiyecilikten tasarruf oluyor hem de zaman kaybından kurtulmuş oluyoruz.Tabi nasıl alınır?.faslına geçmeden önce PTT den size verilen şifreyi kaybetmemenizi ve güvenliğiniz açısından kimseyle paylaşmamanızı tavsiye ederim..

İnternetten sabıka kaydı almak için PTT şubesinden E-Devlet Portalı için şifre alıyoruz..Sonra verilen şifreyle E-devlet kapısına giriyoruz. Alfabetik sıralı kurumlar listesinden Adalet Bakanlığı menüsünden Adli sicil kaydı için gerekli bilgileri girerek bir tıkla çıktısını alıyoruz.. Bu işlemi evinizde bilgisayar, internet ve yazıcınız varsa rahatlıkla yapabilirsiniz. Aksi halde internet cafelerde de işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Edevlet Sabıka Kaydı Sorgulaması İçin Tıklayınız..

 

GBT Nedir

Bu uygulama ile GBT bilgilerini merak eden kişiler emniyet aracılığı ile ulaşabilmektedir. GBT bilgilerinde illaki suç olması gerekmemektedir. Her bireyin yani her T.C vatandaşının bir GBT si bulunmaktadır. Bu sayede gerek görüldüğünde resmi mecralar bu bilgilere ulaşmada serbesttir. İnternet üzerinden online olarak GBT sorgulaması maalesef yapılmamaktadır. Nedeni ise kişilerin özeli olan bilgilerin farklı kişi veya kurumlarca bakılmasını engellemek olarak değerlendirilmektedir.

Sabıka Kaydı Sorgulama

GBT sorgulama sadece emniyet aracılığı ile yapılmaktadır. Ayrıca emniyet istediği her zaman kişilerin GBT sine bakma hakkına sahiptir. Yolda giderken veya bir yerde otururken emniyet personeli yanınıza gelip kimliğinizi istediğinde telefon ile aradığı şube personeline sorduğu tek şey bu kişinin GBT sine bakarmısınız olmaktadır. yani GBT sorgulama işlemini emniyet personeli istediği zaman istediği yerde yapabilmektedir. Suçlu olun veya olmayın. Her Türk vatandaşının bir GBT si emniyette yer almaktadır.
Adli Sicil Sabıka Kaydı Almak için Başvuru Dilekçesi Örneği (Genel)
Adli sicil sabıka kaydı almak için başvuru dilekçesi örneğine (genel) erişim için tıklayınız.

Adli Sicil Sabıka Kaydı Başvuru Dilekçesi Örneği (Ehliyet İçin)
Adli sicil sabıka kaydı başvuru dilekçesi örneğine (ehliyet için) erişim için tıklayınız.

Adli Sicil Kayıtlarının Alınabileceği Bilgi İşlem Merkezleri
Adli sicil kayıtlarının alınabileceği bilgi işlem merkezlerine erişim için tıklayınız.

Etiketler: , , , , , ,

Bu yazı için 3 yorum yapıldı:

  1. bahyettin diyor ki:

    sabıka kaydım varmı öğrenmek istiyom

  2. ayhan akgün diyor ki:

    2005 de mahkemem sonuçlanmıştı sicil kaydım ne zaman düşer

  3. mizgin doğan diyor ki:

    sicilimi öğrenmek istiyorum

Yorum Yaz

Önceki yazıyı okuyun:
ssk-emekli-maasi-sorgulama1
Ssk Emekli Maaşı Sorgulama

Devlette ya da özel sektörde 25-30 yıl hizmet ettikten sonra şimdi de çiçeği burnunda bir emekli misiniz? Ne kadar heyecanlı...

Kapat