SGK Hizmet Dökümü

SGK Hizmet Dökümü

MANSET, SSK

13778 kez incelendi.

Sosyal Sigortalar Kurumu, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’nı bir çatı altında birleştiren Sosyal Güvenlik Kurumu, birçok farklı hizmeti vatandaşlara sunmaktadır. Sosyal Güvenlik alanında yapılan sosyal reformlarla birlikte hizmete giren e-devlet sistemi de vatandaşların birçok işlemini rahatça yapmasını sağlamaktadır. Sigorta tescil kaydı sorgulama, rapor parası sorgulama, askerlik hizmetleri, adli hizmetler gibi birçok hizmeti barındıran e-devlet sistemi, çalışanlar ve emekliler için hizmet dökümü takibini de kolaylaştırmaktadır.

 

SGK hizmet dökümü alabilmek için tek yapılması gereken e-devlet sistemine giriş yaparak ya da gerekli kimlik bilgilerini doldurarak mümkün olabilmektedir. 4-A, 4-B ve 4-C’ye bağlı olarak çalışan kişilerin yaptıkları hizmetlerin dökümlerini alabilmeleri bazı durumlarda gerekmektedir. İşte bu noktada devreye e-devlet sistemi ve SGK hizmet dökümü girmektedir. 4-A hizmet dökümü alabilmek için e-devlet sisteminde e-hizmetler seçeneğini seçerek, giriş yapmak yeterli olmaktadır. Yine aynı şekilde 4-B hizmet bilgisi de 4-B hizmetlerinin altında vatandaşlara sunulmaktadır. 4-C’liler yani için de, emekli ya da çalışan ayrımına göre hak sahipliği ve tescil kaydı gibi seçenekler sunulmaktadır.

sgk-hizmet-dokumu-sorgulama

 

Ancak SGK hizmet dökümü denildiğinde akla ilk olarak şüphesiz eskiden SSK hizmet dökümü adıyla bilinen döküm gelmektedir. Zira hizmet dökümünü en çok kullananlar, gerek sigortalarının konrolü için gerekse de doğru tutardan yatırılıp yatırılmadığına bakabilmek için, özel sektörde hizmet veren işçilerdir. Bu da yenilenen sistemde 4-B hizmet dökümü ile mümkün olabilmektedir.

 

E-devlet sistemi ilk açıldında, daha önceden internet üzerinden şifresiz rahat bir şekilde yapılabilen döküm alma işlemleri, bir hayli zorlaştırılmış ve şifresiz işlemlere kapatılmıştı. Ancak bu durum vatandaşların zorlanmalarına sebep oldu ve SGK yeniden şifresiz sorgulama imkanını sağladı. Artık yine eskisi gibi sadece nüfus cüzdanındaki bilgiler ile internetten hizmet dökümü alabilmek mümkün olmaktadır. Bunun için e-devlet sistemi yerine Sosyal Güvenlik Kurumu internet sitesi kullanılabilmektedir.Aşağıdaki linki tıkladıktan sonra ekranda görülen alanlardaki şahsi bilgiler doldurulduktan sonra kişiler şahsi hizmet dökümlerini alabilmektedirler. “SGK hizmet dökümü” almak görüldüğü gibi oldukça kolay bir işlemdir.

Etiketler: , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. Kamil AKKURT dedi ki:

    SGK HİZMET DÖKÜMÜ GÖRMEK İSTİYORUM

Yorum Yaz