2016 Yılı Dul Maaşı Sorgulama

2016 Yılı Dul Maaşı Sorgulama

SGK, SORGULAMALAR

7189 kez incelendi.

2014 Dul Maaşı Sorgulaması, Dul Maaşı Sorgulaması nasıl yapılır?, Dul Maaşı Sorgulama İnternetten..

2014-Dul-Maasi-Sorgulama

Dul Maaşı Nedir ?

Devlet bildiğiniz üzere dul kadınlara maaş bağlayıp her ay düzenli olarak yatırmaktadır. Ve yatırdıkları bu maaşın ise bazı şartları vardır. Ama boşanmış olan kadınlarda bu durum biraz daha farklıdır. Ve bu durumdan sadece kadınlar deil dul erkeklerde yararlanabilmektedir. Boşanma durumu olmadan kısa bir süre önce zaten çalışan olup olmadığı üslenilmiş durumdadır.

Dul Maaşı Alma Şartları Nelerdir ?

Ve gelelim miras konusuna eğer eşiniz vefat ettiyse onun mirasçısı sizsinizdir. Bu durum her iki taraf içinde geçerlidir. İnsanlar normal yaşamında hep birbiriyle olup bu durumun yaşamlarını yitirdikten sonra ise şöyle denmektedir: HEr iki tarafında hakkı eşittir ve ölen tarafın maaşını diğer taran DUL MAAŞI adıyla almaktadır.

Dul Maaşı 2013 ve 2014

Ve bu artık yasada yer almış durumdadır. Maaşın kesilmesi durumunda ise verilmesi veya düzenlenmesi gibi sebepler tam 5510 sayılı yasada kaleme alınmaktadır. Ama bazı insanlar taradından yapılan eşiyle kağıt üzerinde boşayıp aynı evde yaşadığı taktirde devlet dul maaşını hemen kesecektir. Bu durum ysalarda ise şu şekilde bulunmaktadır:“Boşandığı eşiyle fiilen birlikte yaşayan eş”denmektedir. Yasaya göre eğer birey bunun aksini kanıtlarsa tekrar DUL MAAŞI bağlanacaktır.

Dul Maaşını Kimler Alabilir ?

Ayırt edilmesi gereken en önemli husus ise dul maaşı ile yetim maaşı çok farklı şeylerdir. Dul maaşını sacede aile fertlerinden birinin kullanması mümkün olacaktır.

Dul Maaşı Ücreti Ne kadar ?

Yetim aylığı ise bu durumlarda ancak bağlanabilir:Evli olmaması, çalışmaması ve emekli olmamaması durumunda yetim maaşı bağlanmaktadır. Fakat bir durum daha var. Eğer kişinin annesi veya babası veya kendisi memur ise bu gerekçeyle yetim aylığı verilmemektedir. Fakat hem anneniz hemde babanızı kaybettiyseniz ikisinde birinin mmaşını alabilirsiniz.

Etiketler: ,

Yorum Yaz