3 Çocuk Yapanın Teşviki 300 TL

3 Çocuk Yapanın Teşviki 300 TL

HABERLER, MANSET

4267 kez incelendi.

Yeni geşişen yönetmelikte Ak Parti kadın kollarının önerileriyle beraber ailelere artık çocuk teşvik primi verilmeye başlayacak. Ama bu parayı sadece çocuk bakımı için kullandığınız taktirde sizlere verilecek, Ama bu durum yemek ticketi gibi harcama sınırlı olacağı söyleniyor.

Ülkemizde artık çocuk yapmaktan korkan vatandaşlarımızda teşvik primi sayesinde çocuk yapmaya karar verdi. Sayın Başbakanımız Recep Tayip Erdoğan nufus artışlarını arttırmak için insanlara 3 çocuk yapmalarını istiyor. Ve bu durum karşısında insanlara çocuk teşvik primi vermeye diğer yöneticilerlede toplantı yaparak karar verildiğini açıklıyorlar. Bu kanun artık net bir hal kazanmıştır.

Ak Parti kadın kollarının hükümete sunduğu bu istekle beraber tabi sinırlamalarda ortaya çıkmıştır. ‘Bu verilen para sadece çocuk için kullanılması  çocuk bakım teşviki‘ ve İşsizlik Fonu’ndan elde edilecek yüzde 1’lik kaynakla ‘Aile Bakım Sigortası’ sisteme girmesi söylenildi. Ak Parti kadın kollları bu olaya birde şu şekilde bir açıklık getirdi: Nasıl yemek  ticketleri var ise çocuklarada böyle bir şek çıksın ve aileler o ticketlerle çocuklarının ihtiyaçlarını karşılasın diye de belirtti.

Artık yasanın netleşmesiyle beraber Aile bakanlığı’da çocık teşvik primi ile ilgili işlemlerine devam etti. Şimdi vatandaşlarımızın bu çocuk teşvik primi ne kadar diye söylediklerini duyar gibiyiz. Çocuk teşvik primi tam olarak 300 tl olacaktır. Ama bu alınan paraların 0-3 yaş grubunda bez ve mama yardımı, 3-6 yaş grubunda kreş yardımı şeklinde verilmesi düşünülüyor. Bu çocuk teşvik primi ile ailenin masrafları biraz daha düşmesini hedefleyen hükümet verilen bütün paranın çocuk uğruna olacağını söylüyor.

6 ay doğum izni

Artık sizlerinde bildiği gibi hanımlar doğum yaptıkları zaman belirli bir süre çalışamaz hale geliyorlar. Ama Çalışma Bakankığı yeni bir uygulamayı yürürlüğe sokmak istiyor. Bakanlı ‘part time’ yani ‘evden çalışma’ sitemini hanımlar için masaya yatırmakta bulunmuştur. Hamile bayanlarımızın hamile oldukları dönemlerinde 2 ay doğum yaptıktan hemek sonra ise 4 ay yani toplamda 6 ay izin verileceği söyleniyor. Tabi bu durumda ise doğum yapan bayanların yerine iş yeri geçici bir süre mağdur olmasın diye eleman çalıştırabileceği söyleniyor. Ve sizlere yapılacak olan bu ödemenenin 4 ay doldurduktan sonra İşsizlik Fonu üzerinden paranın geri kalanının verileceğide söylenenler arasında yer aldı. Ama tabi Bakanlık bu sistemin ülkemizde büççeyi nasıl etkileceğini ele almıştır.

Çalışma İle İlgili Detaylar

Çocuk teşvik priminde ailelerin biraz daha rahatlayacağını düşünerek ve ülkede nufus artışını isteyerek böyle bir karar ele alındı. Ama bu kararda Ak Parti kadın kollarının büyük rol aldığını onların bu öneriyi sunduğunu belirtmek isteriz. Çalışma ile ilgili detaylar ise şu şekilde olmaktadır :Çocuk bakım hizmetleri (Merkezi Yönetim +Yerel Yönetim+ İşveren + Aile gibi) üçlü-dörtlü işbirlikleri şeklinde yapılmaktadır. Artık yni yönetmelikte bu çalışmanın en büyük amaçlarında biri nufus artışının istenmesidir. Yani çocuk yapmaktan masrafları ödeyememekten korkan vatandaşlarımıza devlet bu konuda el atmış ve cocuğa çocuk teşvik primi verileceğini belirtmiştir. Yani artık çocuk yapıp masraflarını ödeyememekten kormanıza gerek kalmadı.

3_cocuk_icin_ne_kadar_tesvik_odenecek

Etiketler: , ,

Bu yazı için 4 yorum yapıldı:

 1. fatma korkmaz dedi ki:

  nasıl nerd3en alıcam bilgi verirmisiniz

 2. fatma korkmaz dedi ki:

  3 çocuğum var yardımlarınızı bekliyorum lütfen

 3. volkan açıkgöz dedi ki:

  slm antalyadan volkan açıkgöz ben 2 kız babasıyım eşim 2 çocuk üçreti alabilecekmi acaba ve nezaman alabilir

 4. ahmet safi dedi ki:

  ben on çocuk babasıyım. %60 engelli bağkur emeklisiyim. hanede yaşayan sayısı toplamda 10 kişidir. gelir olarak 800 tl emekli maaşım 80tl kişi başına düşen aylık gelir olduğu halde %100 özürlü 17 yaşında sebahat safi kızımın 2022 maaşı emekli oldum diye kesildi. kişi başına gelirim 80 tl ve bağlanmadı. benim gibilerin durumu 2022 maaşın verilmemesi sosyal hukuka uygunmu! başbakan diyorki çok çocuk yapın aha benim durumum ortada 10 çocuğum var. sefa değil cefa çekiyorum.gideri düşünmezmi 5çocuk öğrenci 800tl emekli parası ile geçinmenin hesabını başbakanım yapabilirmi. yada bana maddi yardımda bulunabilirmi. töbeya nerde…başbakanıma birileri anlatamazmı dünyanın birçok ülkesine yardım ediyorsun kendi vatandaşının halini niçin görmüyorsun. az çocuğum olsa emekli olsam hiç sıkıntım olmaz. ama çocuk sayısı çok olursa gider artıyor ekonomik sıkıntı çok oluyor. nerden bilsinler. benim gibiler için emekli olmak zenginlik değildir. affınıza sığınarak beni yanlış anlamayın çocuklarım için anlatmaya çalışıyorum. aksi takdirde eşimi boşamam durumunda özürlü çocuğuma 2022maaşı ve kesilen tüm yardımlar bağlanacaktır çocuklarımın psikolojileri bozulacaktır. 2022 yasasının kapsamının çok çocuklular için genişletilmesini benim durumumda olanlar için çözüm üretilmesi mümkünmüdür. saygıyla yöneticilere bildiririm.

Yorum Yaz