Bağkur Tarım Ne zaman Emekli Olurum

Bağkur Tarım Ne zaman Emekli Olurum

BAGKUR, MANSET

1374 kez incelendi.

Bağkur tarım ne zaman emekli olurum sorusundan önce ülkemizdeki tarım ve hayvancılık ile ilgili olarak gerekli bilgileri vererek başlamak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Ülkemiz kısa bir süre önce tarım ülkesi olarak anılmaktaydı. Bu ifadenin verilme sebebi ise tarım alanında ülke nüfusunun büyük bir kısmın istihdam edilmesi ve bu şekilde geçimini sağlamaları idi. Bu durumun şehirde yaşayan vatandaşlara getirisi büyük olmaktaydı. Bu sayede uygun fiyata hayvansal ürünler veya tarım ürünlerini rahatlıkla alabilmekteydiler. Bu durum kısa bir süre içerisinde değişerek, yerini sanayi ve sosyal hizmetlere bıraktı. Tarımdan sanayiye geçiş ile şehirlere büyük bir göç başladı. Şehir nüfusları hızla artış gösterdi. Devletinde bu göçü engelleyecek politikalar geliştirmemesi sebebi ile kırsal nüfus büyük oranda azalma gösterdi. Bu değişim tarım ürünleri ve hayvansal ürün fiyatlarında artış olarak şehirde yaşayan nüfusa geri dönüş yaptı. Bu gidişatı azaltmak ve kırsal kesimde yaşayan vatandaşların refah durumunu arttırmak için devlet harekete geçti. Pek çok alanda projeler ve destekler ile ülke tarım ve hayvancılığı harekete geçirildi. Bu sayede hem kırsal kesimde yaşayan vatandaş, hem de devlet bu işten kar elde etmiş oldu. Kırsal tarımı destekleme de ki en önemli proje ise bitkisel veya hayvansal ürün üretimi miktarına göre verilen destekler oldu. Bu destekler ile köylü büyük bir kazanç elde etmiş oldu. Bir diğer destekleme metodu ise düşün oranlı faizler veya verilen hibe krediler ile sağlandı.

Bu ve daha pek çok fayda göz önüne alınınca şehir de belirli bir maaşa kıt kanat geçinen ve daha öncesinde kırsal kesim ile bağlantısı olan vatandaşlar, bu pastadan dilim alabilmek için harekete geçti. Tekrar köylerine veya kasabalarına giderek hayvancılık veya tarım işlerine başladı. Her geçen tarım ve hayvancılık ile gelir elde etme mesleği daha çok tercih edilir oldu.

Bu şekilde kazanç elde etmek isteyen pek çok vatandaş ve ailesi bulunmaktadır. Bu ailenin  tarım ve hayvancılıktan gelir elde etmesi ve buna ek olarak şehirlerde olduğu gibi kendisi ve ailesinin veya yanında çalışan kişilerin sosyal güvencelerini yaptırma gerekliliği ortaya çıktı.

Tarım ve hayvancılık alanında hizmet veren pek çok  çalışan vatandaş için ssk ne zaman emekli olurum sorusu ortaya çıktı. Bu durum kişinin ne zaman çalışmaya başladığı veya tarım ve hayvancılık işi için ilk olarak ne zaman sigorta girişinin yapıldığı ile ilgili olmaktadır.

Bu kapsamda bazı bilgilere değinecek olursak;

1999 yılı ve sonrasında işe başlayan ve 13 yıl veya daha fazla bir sürede prim ödeyen tarım çalışanı vatandaşlar yaşlılık aylığı almaya hak kazanacaklardır. Bir diğer önemli durum ise 1986 yılı öncesi işe başlayanlar için geçerli olmaktadır. Bu tarihten önce işe başlayan vatandaşlar yaş şartı aranmadan; sadece 3600 gün şartını tamamlamaları durumunda kaç yaşında olursa olsunlar emekli olmaya hak kazanacaklardır.

Erkekler için herhangi bir şart olmadan; normal şartlarda emekli olmak için ise üç şart aranmaktadır. Bu şartlar: sigortalılık süresi, yaş ve prim gün sayısıdır. 1986 yılından başlayarak bu şartları yerine getiren vatandaşlar işe başlama yılına göre belirlenmiş şartlara tabi olacaklardır. Bu şartların üçünü de tamamlayan tarım veya hayvancılık çalışanı vatandaşlar herhangi bir sorun yaşamadan rahatlıkla emekli olabileceklerdir.  Bu kapsamda yer alan erkek tarım çalışanları için sabit olan iki şart vardır: sigortalılık süresi 15 yıl ve prim gün  sayısı 3600 gün olan bu iki şart sabit olarak kabul edilmiştir. Değişkenlere değinecek olursak; işe başlama yıl aralığı ve emekli olma yaşı emeklilik şartları arasında aranan değişkenlerdir.

Etiketler: , ,

Yorum Yaz