Bankaların Kredi Notu

Bankaların Kredi Notu

SORGULAMALAR

1850 kez incelendi.

Bireysel kredi başvurularında finans kurumlarının dikkate aldığı ölçütlerden biri de kredi notudur. Kredi puanı veya kredi notu olarak isimlendirilen bu değerin hesaplaması Kredi Kayıt Bürosu tarafından yapılır. Finans kurumları müşterilerinin kredi ve ödeme işlemlerini büronun erişimine sunarak, hesaplamanın yapılması için gereken işlem geçmişi ve mevcut borç bilgilerini sağlarlar. Daha sonradan kişinin kredi puanı bu bilgilerden yola çıkılarak hesaplanır ve banka karar verirken bu önemli kriteri de göz önünde bulundurur.

Büro kredi notu hesaplamasında şahsın kredi ödeme davranışını inceler. Puanı en yüksek oranda etkileyen taahhüt edilen zamanda yapılan ödemelerdir. Kişi kredi taksitlerini zamanında ödüyor, kredi kartı ekstre borçlarının en azından asgari tutarlarını zamanında yatırıyor ise bankaların kredi notu kendiliğinden yükselecektir. Kişinin bankalarda olan mevcut hesapları, kredi kapanışları, güncel borç bakiyesi ve kredi limiti ikinci derece önemle kredi notunu etkiler. Henüz ödeme durumu oluşmamış yeni kullandırılmış krediler de kredi notunda etkili olur. Bunlarla beraber sık sık kullanılan krediler de kişinin kredi notunun yükselmesini sağlar. Genel olarak değerlendirmek gerekirse, kredi notunu yükseltmek için limitler dahilinde kredi ve kredi kartları kullanıp, ödemelerinin zamanında yapılmasıyla kredi notu yükseltilebilmektedir. Kredi notu çekilen kredilerle bir miktar düşmüş olsa da, ödemeler düzenli yapıldığında daha yüksek seviyelere çıkacaktır. Bu sayede daha riskli kredilerin başvurularının onaylanması ve kredi notunun daha hızlı yükselmesi mümkün olabilecektir.

Bankalar KKB tarafından hesaplanan kredi notu da dahil olmak üzere talep edilen kredi türü ve tutarı ile kişinin gelir durumu gibi değişkenlere göre kendince bir kredi raporu da oluşturabilir. Bankaların kredi kararları değişiklik gösterebilse de ödeneceği yönünde bir kanı oluşmadan kredi kullandırmayacakları bir gerçektir. Bankanın kredi başvurusunu onaylayıp onaylamaması tamamen kendi inisiyatifinde olmakla beraber, limitler dahilinde olan talepler genellikle onaylanmaktadır.

Etiketler: , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. vedat dedi ki:

    bankaların kıredı notları

Yorum Yaz