E devlet şifre değiştirme

E devlet şifre değiştirme

E DEVLET

6919 kez incelendi.

Artık günden güne gelişen teknolojiyle birlikte bizlere sizlerinde bildiği gibi birden çok anternatif sunulmaktadır. Bu anternatiflerden biri de e-devlettir. E-devlet sistemine bir çok yerden giriş yapabilirsiniz. Yapabileceğiniz işlemlerden birisi de e-devlet şifresi sistemidir. Eğer turkiye.gov.tr’ye giriş yapmak istiyorsanız ya e-devlet şifrenizi kullanırsınız yada TC kimlik numaranızla giriş yapabilirsiniz. Ve bunun sayesinde sadece bu işlemi değil bir çok devlet işlemlerimizide bu şekilde halledebiliyoruz. E-devlet şifrenizi ise hızlı ve kolay bir şekilde size en yakın olan PTT şubesine giderek 2 tl karşılığında alabilmeniz mümkün olacaktır.

Fakat e-devlet şifresiniz kaybolursa, unutursanız ya da değiştirmek isterseniz ne yapacağım?

 

Eğer e-devlet şifrenizi biliyorsanız ve bu şifre yerine başka bir şifre oluşturmak istiyorsanız bunu çok basit bie şekilde yapabilirsiniz. E devlet şifre değiştirme için ilk olarak turkiye.gov.tr internet sitesine giriş yapınız. Şimdi dediğimiz gibi girişinizi gerçekleştirdiyseniz sitemizin üst bölümünde linkler göreceksiniz. Yukarıda görmüş olduğunuz linlerden benim sayfam olana tıklayıp giriş yapınız. Giriş yaptıksan sonra bir ekran geldi o ekrande bulunan “Kişisel Bilgi ve Ayarlarım” olan yere tıklayıp giriş yapınız. Şimdi ise karşınıza gelen ekranda ayarlarım ve şifre bölümü var ona giriş yapınız. Ve en son ise şifrenizi değiştire tıklayıp şirenizi kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Yalnız bu kısımda eski şifrenizi de yeni şifrenizide ikişer kere girmeniz gerekmektedir. Ve  eski şifrenizi de yeni şifrenizide ikişer kere girdiğiniz taktirde şifreniz değiştirilecektir.

Bundan sonra ise e-devlet şifrenizi unuttuysanız veya kaybettiyseniz bu işlemlerinizi internet üzerinden yapabilmeniz mümkün olmayacaktır. Ve budan yapamazsak nasıl olcak bu işdiye mutlaka soruyosunuzdur. Bunu ilk olarak gidip PTT şubesine bildirmeniz gerekir. Ve PTT şubesi siz vatandaşlarımıza bu seferde mağdur olmamanız için yeniden 4 tl karşılığında şifre verecek. Ve aldığınız bu şifre sayesinde devletle ilgili sorgulama işlemlerinizi hızlı ve kolay bir şekilde internet üzerinden yapabilmeniz mümkün olacaktır.

Etiketler: , ,

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

  1. rifat dedi ki:

    şifre değiştir

  2. Güler dedi ki:

    Herkes ne yapacağını biliyor

Yorum Yaz