E-Haciz Sorgulama

E-Haciz Sorgulama

MANSET, SORGULAMALAR

11585 kez incelendi.

Sizlerinde bildiği gibi internet günden güne daha çok içimize girip ve kendini sürekli olarak geliştirmektedir. İnternetin günden güne ileriye gittiği bu zamanlarda devletde işlemlerini artık internet üzerinden vatandaşlara sunmaya başlamıştır. Devlet internetin sürekli ilerlemesini ön gererek bir çok işlemlerini internet üzerine taşımaya karar vermiştir. Tabi bu sistemin en büyük faydaları ise hızlı ve kolay bir şekilde devlet dairelerine gitmeden vatandaşlarımız işlemlerini yapabilmeleridir. Bu uygulamalardan en önemli olanlardan biri ise E-haciz sitemi olmaktadır.

 

İnternet üzerine yeni yeni oturmaya başlayan bu e-haciz sistemi bir vatandaşımızın borcunu ödemesi taktirinde mahkemeden gelen kararı borcu ödemeyen vatandaşın malına, maaşına, emekli maaşına, veye geliri var ise ona el konulmasını icra dairesi gerçekleştirmektedir. Fakar bunlara el konulduğu zaman geçici bir zaman olacaktır. Şimdi ise eğer bir ikişini borcu var ise ya borcunu öder veya bu borcu üzerinden kendine ait olan bir mülkünü gösterebilir. Eğer mülkünüzün üzerine haciz geldi ise borcunuzu ödediğiniz taktirde o haciz işlemi mülkünüzün üzerinden kalkacaktır. Fakat eğer borcunuz var ise inkar ettiğiniz taktirde bu olay mahkemeye gitmektedir. Mahkeme ise bu durumda sizlerden aldığı mülkü mali haciz ederek satışa sunmaktadır. Ve bu satılan mallardan gelen gelir ise bocunuz olan kişiye verilmektedir.

 

Artık internetin gelişmesiyle beraber (e-haciz sorgulama) ile ilgili bilgiler internet üzerine taşınmıştır. Fakat bu siteme girişinizi gerçekleştirmek istiyorsanız eğer Gelir İdaresi Başkanlığının resmi internet sitesine giriş yapmak zorunda kalacaksınız. Giriş yaptığınız bu site sizlere daha detaylı bir şekilde bilgi sahibi yapıp borclarınzı gösterecektir. Bu uygulamadan sadece bu işleminizi değil diğer vergi borçları sorgulama işlemlerinizin bazılarınıda gerçekleştirebilmeniz mümkün olacaktır.

 

E-Haciz Sorgulama Hangi Borçları Kapsar?

 

E-Haciz sorgulama sistemi dört şekilde ceza sistemini içinde almaktadır. Bu haciz siteminin kapsadıkları şunlardır: trafik cezasını ödemeyen, motorlu taşıt vergisini ödemeyen, kira gelir vergisini ödemeyen  ve maliyeye borcu olan vatandaşlarımız haciz sistemi olarak yargılanmaktadır. Şimdi ise yapmanız gereken E-haciz sistemine girişinizi gerçekleştirerek hacizli olan malları öğrenebilmeniz ne kadar olduğunu görebilmeniz mümkün olacaktır.

 

 

E-Haciz Sorgulama İçin Tıklayınız.

Etiketler: , ,

Bu yazı için 3 yorum yapıldı:

  1. englısh dedi ki:

    e-haciz sorgulaması e devlet sitesinde

  2. cemal çullu dedi ki:

    07.03.2013tarih ve dosya no 2239 noluda 06bc2153 nolu otomobilim hacizli görülüyor.bilği rica ederim .saygılar.

  3. ali kurtul dedi ki:

    üzerime hacız varmı nasıl öğrenebilirim tc kimlik no ile

Yorum Yaz