EMEKLİ SANDIĞI

EMEKLİ SANDIĞI

EMEKLI SANDIGI, MANSET, SORGULAMALAR

4824 kez incelendi.

Vatandaşlarımız açısından onlara daha iyi bir şekilde hizmet vermek için devlet bir çok sistemi devreye sokmuştur. Ve bu sistem sayesinde bir çok vatandaşımızın işlemleri tamamlanmış bulunmaktadır. Emekli Sandığısistemide bu sistemlerin içerisinde yer almış bulunmaktadır.

 

Emekli sandığı sistemi memur olarak çalışan vatandaşlarımızın hepsine ayrı bir şekilde siscil numaraları vermektedir. Bu sisteme memur olan vatandaşlarımız bağlı bulunmaktadır. Bu kurum devlet sistemi içerinde yer alırken aynı şekilde memur vatandaşlarımzın emeklilik ve diğer işlemleriylede uğraşmaktadır. Bu sistemin merkezi olarakda Ankara gösterilmektedir.

 

Eğer sizde devletde memur olarak çalışıyor iseniz mutlaka emeli sandığı sistemine bağlısınızdır. Hemen hemen bütün memur vatandaşımız bu sistem üzerinden yararlanmaktadırlar. Ve bu sistem memur vatandaşlarımıza verilen maaşlardan bir miktarını keserek devlete katkı sağlamalarını amaçlamışlarıdır.

 

Btün memur vatandaşlarımzında bildiği üzere emekli sandığı sistemi memur vatandaşlarımzın emekli olabilmeleri için oluşturulmuş bir sistem olarak yer almaktadır. Ve eğer vatandaşlarımzın ölme gibi bi durumu olur ise devlet bu maaşları ölen memurun ailesine bağlamaktadır.

 

Ve bu sistem üzerinden bir çok memur vatandaşlarımız emeklilik sahibi olmuştur. Yani sizlerinde anlayacağı üzere bütün memur olan vatandaşımız emekli sandığı üzerinden emekli olmaktadırlar. Ve memur vatandaşlarımzın emekli maaşkarını emekli sandığı sistemi ödemektedir. Ondan sonra ise bu emekli maaşlarını devlet size kendine ait olan bankalardan ödemekte bulunurlar. Sonrasında ise Emeki Sandığı sistemi eğer memur vatandaşlarımız öldüğü gibi durumda ailelerine yardım edilmektedir.

 

Sizlerinde bildiği üzere çok verilmli bir sistem olan Emekli Sandığı sistemi bir çok memur vatandaşımızı çok memnun eden bir sistem olmuştur. Fakat tabi memur vatandaşlarımızında emekli olabilmeleri için bazı şartları yerine getirmesi gerekli olacaktır.  Ve bu sistem memur vatandaşlarımız taranfında sürekli güncel bir şekilde kullanılmaktadır.

 

Etiketler: , ,

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

  1. CEMALEDDİN dedi ki:

    TSK’da Uzm. Erb.olarak görev yaparken 05.12.2012 Tarihli raporum ve 17450 Sayılı rapor numarama istinaden TSK’de görev yapamaz raporu verildi. Şu anda raporumun SGK. Emeklilik işlemlerimin ne zaman sonuçlanacağı hakkında her hangi bir bilgim yok. Bu konuda bilgilendirilmemi rica ederim. 20.02.2013

  2. orhan dedi ki:

    pttde yaya dagıtıcı olarak 18 9 1986 yılında 657 ye tabi sözleşmeli personel olarak göreve başladımşu an yaş itibari ile 12 10 2016 tarihinde emekli edildim haliyle işe girm eden önce sigortamta var idi acaba ne kadar elime tazminat geçer alacagım aylık ne kadar olur b ilgilendirmemi arzederim saygılarımla

    Orhan karamustafa

Yorum Yaz