Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödeme

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödeme

E DEVLET, SORGULAMALAR

6256 kez incelendi.

İster özel olarak kullanılsın, isterse de iş icabı, motorlu taşıtların farklı olmak kaydıyla vergileri her sene düzenli olarak ödenmelidir. Devletin vergi toplama ve borcu olan insanlara kolaylık sağlamada üzerine düşen sorumlulukları vardır. Gelir İdaresi Başkanlığı internet vergi dairesinden hem borç sorgulama hem de Motorlu taşıtlar vergisi ödeme konusunda çok basit sıralı bir işlem ile kredi kartı ile ödeme yapmak son derece kolaydır.

Vergi toplama görevini üstlenen kurum, çalışmaları ve mükelleflerine yardım konusunda bütün soruları cevaplarken, sizin sadece 444 0 189 telefonu aramanız yeterli olacaktır. Kafanıza takılan bütün soruların cevabını bu telefon sayesinde öğrenebilir ve sistem üzerinden kredi kartı kullanarak ödeme yapabilirsiniz.

 

Motorlu taşıt vergisi hesaplanırken taşıt otomobil yada minübüs tarzı ise taşıtın yaşı ve taşıtın silindir hacmi dikkate alınırken, otobüs ve benzeri araçlarda araç yaşı ve aracın oturma yeri sayısı dikkate alınır, taşıt kamyon-kamyonet-çekici ise bunların yaşı ve azami toplam ağırlığı dikkate alınmaktadır.

Motorlu taşıtlar vergisi her senenin sonunda enflasyon oranında artırılmaktadır.

İnternet ve  bilgisayar kullanımın yaygın olmadığı zamanlarda taşıt vergisini ödemek isteyen vatandaşlar vergi dairesine giderek saatlerce sıra beklemekte cebindeki para tasıt vergisini ödemek için yetmediğinde geri dönmek zorunda kalıyordu. İnternet ile birlikte devlet daireleri bazı işlemlerini internet üzerinden sunmaya başladı.

Maliye bakanlığı internet üzerinden motorlu taşıt vergisi hesaplatmaya başladığında daha bir çok devlet kurumu internetten hizmet vermemekteydi. Maliye bakanlığı online hizmet adı altında verdiği tasıtlar vergisi hesaplamasından olumlu geri dönüşler almasıyla birlikte internet üzerinden verdiği hizmetleri genişletme kararı aldı. Bunun üzerine internet vergi dairesi adı altında yeni oluşuma giderek gib.gov.tr adresinde bir site kurdu.

İnternet vergi dairesinden araç plaka,tc kimlik numarası ve tescil tarihi ile giriş yaparak aracınıza ait kimlik bilgilerini, motorlu taşıt vergi borç bilgilerini, trafik para cezalarını, borç bilgilerini ve tüm tahsilat bilgilerine ulaşabilirsiniz.

İnternet vergi dairesi üzerinden kredi kartınız ile motorlu taşıtlar verginizi ödeyebilirsiniz. Kredi kartınızın bağlı bulunduğu bankanın sunduğu kampanlardan yararlanabilirsiniz. Bazı bankalar 8 aya kadar taksit yaptığı gibi bazı bankalar indirim dahi yapmaktadırlar.

Motorlu taşıtlar verginizi kredi kartı ile online ödemek ve bankanızın sunduğu kampanyalardan yararlanmak için alt kısımdaki linke basmanız yeterlidir.

 

mtv-ödemesi

 

Etiketler: , ,

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

  1. AHMET KARA dedi ki:

    MOTOR BORCU

  2. osman çeviker dedi ki:

    borç varmı

Yorum Yaz