Plakanın kime ait olduğunu sorgulama

Plakanın kime ait olduğunu sorgulama

E DEVLET

7200 kez incelendi.

Vatandaşlarımızın kendilerine özel olan bilgilerini başkalarına vermek istememesi en özel haklarından biridir. Ama eğer bir plaka vasıtasıyla araç sahibini bulmak veya kim olduğunu öğrenmek mümkün değildi. Fakat bu durumun diğer tarafıda bulunmaktadır. Eğer konu çok önemli bir şey ise polis veya savcılık plakanın kime ait olduğunu öğrenebilirler. Ve bu durumda ise aracın ne olup olmadığını öğrenmeniz mümkün olacaktır. Daha detaylı bilgi almak için ise adli makamları kullanmanız gerekmekteydi.

Sizlerinde bildiğiniz gibi internet üzerinden plaka numarası sorgulayarak bilgi alabilmeniz mümkündür. Ve bu bilgi işlemini tamamlarkende haklarınıza sahip çıkmak en doğal hakkınız olacaktır.

Bazen bir araç sahibi olmak istediğinizde gördüğünüz araç hoşunuza gider ve buracın sahibini bulmak ihtiyacı duyabilirsiniz. Fakat bunu yapmak artık çok basit bir hal kazanmıştır. Sadece yapmanız gereken e devlet şifresi şifresini girerek sisteme giriş yapıp aracı sorgulamanız mümkün olacaktır.
Artık sizlerinde bildiğiniz gibi e- devlet her konuda vatandaşlarımıza hem kolaylığın hemde doğru bilginin kapısını açmaktadır. Plaka ile araç sorgulama sistemine girerek araç sahibini bulmanız mümkün olacaktır.Her zaman aklınızda bulunması gereken PTT şubesinden size verilen e devlet şifresini doğru bir şekilde yazarak bu işlemden yararlanabilirsiniz. Bu durum günümüzde gelişen teknoloji sayesinde olmuştur. Çünkü eskiden böyle bir uygulama bulunmamaktaydı. Böyle bir işlem yapmak için ise trafik il müdürlüğüne kadar yolu görünüyordu. Ama artık gelişen teknoloji sayesinde kolaylıkla internet üzerinden öğrenmeniz mümkün olacaktır. Bir araba alırken ise mutlaka plakadan kontrol ettirin. Çünkü ne olup olmadığı belli değil. Hatta almak istediğiniz araç çalıntı bile olabilir. Ama plaka sorgulama işleminizi gerçekleştirdikten sonra içiniz rahat olsun.

 

Etiketler: ,

Bu yazı için 3 yorum yapıldı:

 1. Sevinç akel dedi ki:

  sorgulamak istedigim araç plakası
  16 Acc 03
  kimin adına kayıtlı
  ÇALINTI MI KAZASI VARMI

 2. Gökan dedi ki:

  81DT542 kime ait ögrene bilirmym

 3. raife çetinkaya dedi ki:

  35 HBS 88 kime ait

Yorum Yaz