Sabıka Kaydı Sorgulama

Sabıka Kaydı Sorgulama

MANSET, SORGULAMALAR

5858 kez incelendi.

İnsanlar şuç işledikleri taktirde resmi makamlarda sabıka kayıtları oluşmaktadır. Bu sabıka kayıtları insanların hayatını çok etkiler. Çünkü eğer bir şirkette veya herhangi bir yerde çalışmak istiyorsanız sizin sabıka kayıdınızı istemektedirler. Eskiden bu bekgeyi adliye binalarında zaman kaybederek sıra bekleyerek bide üstüne para ödeyerek öğrenebiliyorduk. Ama artık o devir geçti. İntenetin günden güne gelişmesiyle beraber kendini hep ileri götüren e-devlet sayesinde oturduğunuz yerden bu sorgulamayı yapabilirsiniz. Üstelik sizlerden herhangi bile ücret talep etmeden işleminizi gerçekleştiriyoruz.

Şimdi ise siz vatandaşlarımıza bizi sıkça sorduğunuz internetten nasıl sabıka kaydı alınır onu anlatacağız. PTT şubelerinden herhangi birine gidip 2tl karşılığında e-devlet şifresi alınız. Size özel şifrenizle e-devlet sistemine giriş yapınız. Şimdi ise Adalet Bakanlığı menüsünden Adli sicil kaydı için gerekli bilgileri girerek çıktısını alabilmeniz mümkün olacaktır. Ama eğer evinizde yazıcı yoksa bu işlemi gerçekleştiremezsiniz. Yazıcısı olan bir yerden talep edin.

Edevlet Sabıka Kaydı Sorgulaması İçin Tıklayınız..

 

GBT Nedir

Şimdi ise GBT’nin ne olduğunu siz vatandaşlarımıza kısa ve açıklayıcı bir şekilde anlatacağız. Eğer GBT bilgilerinizi merak ediyorsanız emniyet aracılığı ile ulaşabilmeniz mümkün olacaktır. Bu size ait bilgilerinizde her zaman suç olmayabilir. TC’de yaşayan bütün vatandaşlarımızın birer GBT si vardır. Ve bunu içinde resmi olan makamlar bu sizlerin GBT sine ulaşabilmeleri mümkündür. Ama bize en çok sorulan soru bu GBT sorgulamasını internet üzerinden yapabilirmiyim diye: malesef böyle bir şeye olanak yoktur. Çünkü size ait olan bu işleminizde farklı kuruluşların sizlerin GBT sine bakması bu şekilde engellenmiştir.

Sabıka Kaydı Sorgulama

Bu GBT sorgulama işlemlerinizi yalnızca Emniyet aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Ve sadece emniyet istediği zaman kişinin GBT sini kontrol edebilmektedir. Mesela mutlaka çoğu vatandaşlarımız trafikte veya yolda yürürken bi poliss tarafından durdurulmuş ve TC si istenmiştir. Bunun nedeni ise şudur: Polis sizin TC nizi GBT nizi sorgulamak için gerekli yeri arar ve GBT nizi sorgulatır. Yani istediği zaman polis sizin GBT kaydınızı sorgulayabilir.
Adli Sicil Sabıka Kaydı Almak için Başvuru Dilekçesi Örneği (Genel)
Adli sicil sabıka kaydı almak için başvuru dilekçesi örneğine (genel) erişim için tıklayınız.

Adli Sicil Sabıka Kaydı Başvuru Dilekçesi Örneği (Ehliyet İçin)
Adli sicil sabıka kaydı başvuru dilekçesi örneğine (ehliyet için) erişim için tıklayınız.

Adli Sicil Kayıtlarının Alınabileceği Bilgi İşlem Merkezleri
Adli sicil kayıtlarının alınabileceği bilgi işlem merkezlerine erişim için tıklayınız.

Etiketler: , ,

Bu yazı için 3 yorum yapıldı:

  1. bahyettin dedi ki:

    sabıka kaydım varmı öğrenmek istiyom

  2. ayhan akgün dedi ki:

    2005 de mahkemem sonuçlanmıştı sicil kaydım ne zaman düşer

  3. mizgin doğan dedi ki:

    sicilimi öğrenmek istiyorum

Yorum Yaz