SGK doğum izni kaç haftadır ?

SGK doğum izni kaç haftadır ?

HABERLER, SSK

2841 kez incelendi.

Herkesinden bildiği gibi anne olmak her bayanın hayali olmaktadır. Ama çalışan bayanlar için bu durum biraz sıkıntılı olabiliyor. Çünkü doğumdan önce doğumdan sonra kendiyle ve doğan çocukla nasıl ilgilenecekleride söz konusudur. Tabi bu durumda çalışan bayanlara bu süreçte hem kendileriyle hem doğan bebekle ilgilenmesi en öemli haklarından biri olmaktadır. Bunun nedeni ile bayanlarımız doğum izinlerini kullanabilmektedirler. Fakat bütün anne adayları doğum izninin ne kadar olacağı konusunda merak ediyorlar. Doğum izni bize gelen bilgilere göre 16 hafta olmaktadır. Ama halka çalışmalara devam ettiklerini ve bu süreci 18 haftaya çıkaracaklarını belirttiler. Ve ikiz çocuk doğumunda ise bu olay 20 haftaya kadar olacaktır. Yapılan çalışmalarda ana hedef anne adaylarımızın mağdur olmaması içindir.

Bu işlemlere bağlı olarak yani Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bağlı olarak çalışan anne adayları doğumdan önce 8 hafta doğumdan sonra 8 hafta ücretlerini alacaklar.

 

Faka eğer vatandaşımız doğum süresinin  8 haftanın ilk 5 haftası çalışmak isterse gidip doktorundan rapor alıması gerekmektedir. Fakat bu durumda ise  çalışarak geçirdiği 5 haftayı doğumdan sonraki 8 haftaya ilave olarak doğum izni ile kullabilirler. Geçmiş zamandan ssk kurumuna günümüzde sgk’ya bağlı olarak çalışan anne adayları 32 haftaya kadar çalışabilecekleri hamilelik süresini hamileliğin 37 haftasına kadar devam etmesi mümkün olacaktır. Ancak kullanmadıkları izin sürelerini kullanabilmeleri mümkündür.

 

Şimdi eğer anne adayları bebeklerini ikiz veya daha fazla bekliyorlarsa doğumdan önce 8 hafta 10 haftaya kadar çıkmakka beraber  sgk doğum izni işleminden kolay bir şekilde yararlanabilmektedirler.

 

ÖNEMLİ NOT: Artık yeni gelişen kanunlara göre doğum öncesi 3 ay doğum sonrası 3 ay olarak işlenebileceği konuşuluyor. Ama tabi bu drum net bir şey değildir.

 

Artık doğum izni 18 haftadan 24 haftaya çıkarılması an meselesi olmuştur. Kurul sürekli olarak bu olayla ilgili fikirlerini sunmaktadır. TBMM bu konuyla ilgili doğum süresini uzatmak için çalışmalara başladı. Ve bundan dolayı ise doğum izinleri 16 hafta olmak yerine 24 hafta olması için çalışmaları planladıklarına kanaat getirdiler. Bu ise anne adaylarının hem çok seveceği bir uygulama olup çocuklarıyla ilgilenebilmeleri mümkün olacaktır. Doğum izni süresince devlet tarafından bu işlem anne adaylarımız için işsizlik fonundan yararlanabilecekler. Bu işlem bayanlarımızın anne adayı oldukları sürece işten çıkarılmamasını sağlamaktadır.

Kaynak: https://www.e-devlet.net/sgk-dogum-izni.html

 

Etiketler: , ,

Yorum Yaz