SGK Doğum İzni

SGK Doğum İzni

HABERLER, SSK

2716 kez incelendi.

Herkesinde bildiği gibi anne olmak en kutsal görevlerden bir tanesidir. Tabiki evlendikten sonra her kadın anne olup çocuğunu kucağına almak ister. Ama tabi bu durumda çalışan vatandaşlarımzı için hamileli döneminde sıkıntılı olabiliyor. Fakat eskiden hamile vatandaşlarımız için bazı haklar yokken, SGK doğum izni sayesinde hamile kadınlara karşı da bir hak getirmiştir. Yeni doğan bir çocuk sizlerinde bildiği gibi annesinden ayrılamamaktadır. Tabi bu durum karşısındada devletimiz bu olaya el atmış bulunmaktadır. Artık yeni gelen sistemde hamile bayanlarımız tam 16 izin kullanabiliyorlar. Ve hatta isterlerse eğer bu durumu 6 aya kadar çıkarabiliyorlar. Artık bu kanınların yavaş yavaş yürürlüğe gireceğine açıklık getirildi.

SGK DOĞUM İZNİ VE SÜRESİ – NE ZAMAN BAŞLAR?

Şimdi sizlere bu konuda daha b ir açıklık getireceğiz. Sizlerinde bildiği gibi kadınların doğumdan önceki 8 haftaları çok önemlidir. Bu yüzden SGK doğum izni doğumdan önceki 8 hafta içinde gerçekleşir. Hanımların hamileliği genel olarak 40 hafta kadar sürer. Ve bundan dolayı ise hanımlar 32 hafta geçtilkten sonra doğum izni alabilirler. Bu artık bir kural haline gelmiş ve  İş kanunun 74. maddesinde yer almaktadır.

Fakat bir durum daha bulunmaktadır. Eğer bebeğiniz ikiz veya üçüz ise bu kurallar sizin için geçerli olmayabilir. Normal bir vatandaşın doğumdan önce 8 hafta iken sizlerin 10 haftaya kadar çıka bilme ihtimaliniz vardır.

SGK DOĞUM İZNİ VE SÜRESİ – ZORUNLU OLARAK ÇALIŞILMAMASI GEREKEN DÖNEM

Şimdi burda ise kararı birazda doktor belirlemektedir. Mesela bir bayan hamile ise 8 haftaya kadar izin alabilir demiştik. Fakat doktora gidip doktor herhangi bir sıkıntısının olmadığını söylerse eğer bu 3 haftaya kadarda indirebilmektedir. Tabi bunun bir güzelliğide hamilelikten sonraki izin günlerinize 3 hafta artı olarak eklenebilmektedir.

SGK DOĞUM İZNİ VE SÜRESİ – DOĞUM SONRASI İZİN

Hanımlarımızın hamile olduğu dönemde 8 hafta doğum yaptıktan sonra ise yine 8 hafta sgk doğum izni olmaktadır.

Etiketler: , ,

Yorum Yaz