SGK

SGK

BAGKUR, EMEKLI SANDIGI, MANSET, SSK

4632 kez incelendi.

Her insan hayatına devam ettiği sürece kendisini güvende hissetmek istemektedir. Çünkü güven her işin başında gelmektedir. Güven insanların rahat bir şekilde yaşamasını sağlayan en önemli etken olarak söyleyebiliriz. Ve işte tamda bu sistemde sosyal güvenlik kurumu sistemi meydana gelmiş bulunmaktadır.

 

Sizlerinde bişdiği üzere sgk sistemi her vatandaşa eşit bir şekilde davranmanın yanı sıra her vatandaşımzın sosyal tehlikelerden korunmasına yardımcı olmaktadır. Vatandaşımızın hangi mertebede olduğu  bu kurum için hiç önemli değildir.   Ve bu sistem ise e-devlet üzerinden sizlere sağlanıp yardımcı olmaktadır. Fakat sizlerinde bildiği üzere devlet bu sisteme prim üzerinden çalışma yürütmektedir. Ama tabi prim ödemeyen vatandaşlarımızada bu sistemi sunmaktadır. Çünkü bu durum anayasamızdada şu şekilde yer almaktadır: Bütün vatandaşlarımız SGK sistemine sahip olacaktır ve bunu yerine getirmek devletin en büyük olan sorumluluklarından biridir.

 

Bu sistemi aslında sadece bizim ülkemizde değil, diğer bütün ülkelerde bulunmaktadır. Çünkü devletin en büyük sosrumluluklarından biri halkı koruyup kollamak olacaktır. Ve aynı şekilde vatandaşlarımızın maddi yönden sıkıştıkları zamanlarda bir başkasına muhtaç olmaması açısındanda bu sistem çok önem taşımaktadır. Ve bu sistem satesinde ölüm, çalışamamazlık veya sakatlık gibi durumlarda bu sistem sizlere gerekli olan yardımı yapacaktır. Veya öldüğünüz taktirde aynı şekilde ailenize gerekli olan yardım yapılacaktır.

 

Yeni yeni gelişen sistemler sayesinden ülkemiz her geçem gün kendini dahada ileriye götürerek halkımızı koruma konusunda büyük mesafeler kattettiğini söyleyebiliriz. Sizlerinde bildiği üzere eskiden bu sistem çok yanlış bir şekilde yönetilmekteydi. Ama yeni yeni kendini geliştiren ve ileriye götüren yeni sistem sayesinde bu olay daha basit bir hal kazanmıştır.

 

Eski dönemlerde daha farklı bir şekilde hizmetini sürdüren (SSK), sistemi Bağ-Kur ve Emekli Sandığı, 2006 yılında yapılan sosyal güvenli sistemiyle birlikte değişik sistemden çıkış yaparak, vatandaşlara daha iyi bir şekilde hizmetini sağlayabilmek amacıyla, sizlerinde bildiği üzere Sosyal Güvenlik Kurumu ile birleşmiş ve siz vatandaşlarımıza daha iyi bir hizmet kalitesi vermeye çalışmıştır.

 

 

Etiketler: , ,

Bu yazı için 3 yorum yapıldı:

  1. salih yıldırım dedi ki:

    hiç bır saglık güvencem yoktu ne yesil kart nede sgk ama 2 mılyar borcunuz var diye sgk işlemimi gerceklestırmıyorlaryardımcı olacak birine ihtiyacim var

  2. ayhan sarıçiçek dedi ki:

    1997 de emeklı olmama rağmen ıntıbak zamı alamadım 5005 den emeklı oldum 887 lıra maaşım var oysakı 5000 günden emekı olan ar kadaşım 1080 lıra almakta bu sızce adılmı

  3. zehra erbil dedi ki:

    0102 2013 te emekli oldum 5596 gün prim günümvar 726 tl maaş aldım bu normalmi itiraz hakkım varmı yaşım 52 sgk giriş 1991

Yorum Yaz