SSK

SSK

MANSET, SORGULAMALAR, SSK

5211 kez incelendi.

Sizlerinde bildiği üzere SSK sistemi sosyal sigorta kurumunun kısaltması olarak bilinmektedir. Fakat eskiye döndüğümüz zaman bu kurum başka bir sisteme bağlıydı. Ama bu durm 2006 yılında çıkan kanun sayesinde , Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) içerisinde yer almış bulunmaktadır.

 

Sizlerinde bildiği üzere SSK sistemi yıllardan beri günümüzde olan bir kuruluştur. Ve bu kuruluş sosyal güvenlik sisteminin çatısı altında yer alana kadar ise Türkiye’deki en büyük sosyal güvenlik kuruluşu olarak yer verilmekteydi. Ve bu kuruluş neredeyse ülkedeki vatandaşların yarısını içerisinde barındırmaktaydı. İşçi ve işçi aileleri bu sisteme bağlıydılar. Çünkü bu kurum diğer kurumlara benzemiyordu. Bu sistemde işçi vatandaşlarımızdan alınan primler onları ve ailelerinin sigorta  sistemi üzerinden yararlanabilmelerine olanak sağlıyordu. Ve bu sistem olanağında SSK işçi vatandaşlarımızdan ücret aldığı için tabi mecburen hizmet vermek zorundaydı.

 

Bi işçi işe alınırken sizlerinde bildiği üzere mutlaka sigortası yapılmalıydı. Ve bu sisgorta işlemleri ise SSK üzerinden gerçekleşmekteydi. Ve bu durumda ise işçi vatandaşlarımız işlerine başlamadan önceki gün sigortaları işe başlayacağı yer tarafından yaptırılması gerekliydi. Bu sistem kanunlarda zorunlu bir hale getirilmiştir.

 

Ve bu sistem çerçevesi adı altında SSK, sistemi işverenlerden çalışan üzerine aldığı prim sayesinde eğer vatandaşımız sisgortalı bir biçimde işe 1 yıl boyunca devam ederse kıdem tazminatı oluşmaktaydı. Ve bu sistem sayesinde ise vatandaşlarımzı emeklilik zamankarı geldiği zamanda kıdem tazminatını alabilirlerdi. Bunlardan tabi en faydalı olanlar ise işçi ve işçi ailelerini sağlık hizmetlerinden rahat bir şekilde yararlanabilmesi olanak sağlamıştır

 

 Herkesin bildiği bir sistem olan SSK sitemi 2006 yılında Emekli Sandığı ve Bağ-Kur sistemi ile birlikte, Sosyal Güvenlik Kurumu adı altında birleştirilmesi kararı verilmiştir. Fakat sizlere söylediğimiz üzere bu üç kurum ne kadarda birleşirlerse birleşsinler vatandaşlarımızın hakları aynı olduğu gibi korunması mümkün olmuştur.

Etiketler: , ,

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

  1. dursun ali kara dedi ki:

    emekli maaşımı nezaman alıcam

  2. numan suer dedi ki:

    ne zaman emeklı olucam 1995 sıgorta gırısım staj

Yorum Yaz