Telefondan Edevlet Girişi

Telefondan Edevlet Girişi

E DEVLET

2820 kez incelendi.

Mobil e devlet işlemi vatandaşlarımıza daha iyi bir hizmet vermek için açılmıştır. Bu sisteme internetin olduğu her yerden girmeniz mümkün olacaktır. Mobil E Devlet işlemi sizlere bigisayarınızın olmadığı her yerden de telefonunuzda internet olduğu taktirde giriş yapabilmeniz mümkün olacaktır.

Hangi Cihazlar ile Kullanılır?

Artık bu mobil üzerinden kullanacağınız uygulama sizler için çok amaçlı bir hal kazandı. Ve bu sisteme 2 yöntem üzerinden ulaşılabilmektedir. Bunlardan birinci olanı java uygulamasına giriş yapmanızdır. Bunlardan ikinci olanı ise direk internet üzerinden giriş yapmanız olacaktır. Bu işlem  WAP sayfası XHTML destekli bir WAP işlemciliğine sahip olan bütün mobil cihazların üzerinden kullanım sağlana bilmektedir. Ve bu uygulama diğer akıllı telefonlar üzerindende kullanılması mümkün olacaktır. Ama bu mobi e-devlet işleminizi yalnız mobil cihazınız üzerinizden gerçekleştirebilirsiniz. Sizlerin güvende kalması içinde kablosuz erişimde sağlanan bağlantıları yok saymasıdır.

Nasıl Ücretlendirilir?

Sizler için sunulan bu uygulamada herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. Sadece sizlere kendi şebekeniz üzerinden operatörünüzün internet kullanım ücreti alacaktır. Ama bu nedenden dolayı ise her operatörün ücretlendirme sistemi aynı değildir. Bu işlemlerden e-Devlet kapısı tarafından bir ücret alınmamaktadır.

edevlet-mobil-devlet

JAVA Uygulamasını yüklemek için…

 1. Telefonunuzun GPRS/HSDPA ayarlarının yapıldığından ve Internet bağlantısının olduğundan emin olunuz, eğer telefonunuzun ayarları tam olarak yapılmamış ise operatörünüzden bu konuda destek isteyiniz.
 2. Eğer Mobil Devlet Java uygulamasını daha önce indirmedi iseniz, “edevlet” yazarak 1600’e kısa mesaj göndermeniz gerekmektedir. (Avea ve Turkcell için geçerlidir. 2 SMS olarak ücretlendirilir) Uygulama kısa yolu cep telefonunuza kısa mesaj olarak gönderilecektir. Mesajdaki bağlantıyı takip ederek uygulamayı cep telefonunuza indirebilirsiniz.
 3. Telefonunuzdaki uygulamalar menüsünden “M-Devlet” uygulamasını çalıştırınız.
 4. Birkaç saniye içinde anasayfa yüklenecektir.
 5. Telefonunuzun yön tuşları ile bağlantılar arasında dolaşabilirsiniz.
 6. Size özel bilgilerinizi görüntülemek için, kimlik doğrulaması yapmalısınız. Bunun için yön tuşlarını kullanarak “Şifre ile Giriş” ya da “m-İmza ile Giriş” bağlantısına gidiniz. (Mobil imza ile giriş yapabilmek için operatörünüz yardımı ile bu hizmete abone olmalısınız.)
 7. Şifre ile giriş yapabilmek için “Şifre ile Giriş” bağlantısına basınız, T.C. Kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizi belirtilen alanlara girerek “Gir” tuşuna basınız.
 8. Mobil İmza ile giriş yapabilmek için “m-İmza ile Giriş” bağlantısına basınız, T.C. Kimlik numaranız ve cep telefonu numaranızı belirtilen alanlara girerek “Gir” tuşuna basınız. Birkaç saniye içinde mobil imza uyarı mesajı ekranda belirecektir. Mobil imza şifrenizi girerek devam ediniz. Mobil imza ekranları kapandıktan sonra “Devam” tuşuna basınız.
 9. Giriş işleminiz yapılarak ana sayfaya yönlendirileceksiniz. Artık kişisel bilgilerinizi içeren hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

WAP Sayfasına ulaşmak için…

 1. Telefonunuzun GPRS/HSDPA ayarlarının yapıldığından ve Internet bağlantısının olduğundan emin olunuz, eğer telefonunuzun ayarları tam olarak yapılmamış ise operatörünüzden bu konuda destek isteyiniz.
 2. Telefonunuzun Internet tarayıcısını çalıştırınız.
 3. Adres kısmına “wap.turkiye.gov.tr” yazınız ve onaylayınız.
 4. Birkaç saniye içinde anasayfa yüklenecektir.
 5. Telefonunuzun yön tuşları ile bağlantılar arasında dolaşabilirsiniz.
 6. Size özel bilgilerinizi görüntülemek için, kimlik doğrulaması yapmalısınız. Bunun için yön tuşlarını kullanarak “Giriş” bağlantısına gidiniz.
 7. T.C. Kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizi belirtilen alanlara girerek “Devam” tuşuna basınız.
 8. Giriş işleminiz yapılarak ana sayfaya yönlendirileceksiniz. Artık kişisel bilgilerinizi içeren hizmetlerden faydalanabilirsiniz.
 9. Wap bağlantınızı kapatmadan önce, “Çıkış” seçeneğini kullanarak sistemden çıkmayı ihmal etmeyiniz.

Etiketler: , ,

Yorum Yaz